rondel

#ciasta, #desery, #szarlotka, #jabłka, #cukier puder, #proszek do pieczenia, #galaretka, #mus, #cynamon, #mąka ziemniaczana, #masło, #Thermomix

23 kwietnia 2026

NAJNOWSZE PRZEPISY

WITAM NA BLOGU MADE BY MYCHA

Witajcie na nowej odsłonie mojego bloga.

Postanowiłam przenieść bloga na inna platformę, aby móc z Wami lepiej się dzielić swoimi pomysłami i ułatwić Wam przeglądanie bloga na telefonach i tabletach. 

Jako, że jest to moja pierwsza strona proszę o wyrozumiałość ;) 

Szarlotka z galaretką i bezą III

Obłędna szarlotka z dużą ilością bezy.

Przepis znalazłam na stronie https://europ24.pl/.

Odrobinę go przerobiłam ;)

Składniki

Ciasto:

  • 300 g mąki pszennej

  • 200 g zimnego masła

  • 100 g cukru pudru  (sposób przygotowania tutaj)

  • 1 jajko

  • szczypta soli

  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

 

Nadzienie:

  • 1000 g musu jabłkowego (sposób przygotowania tutaj lub tutaj)

  • 1 galaretka cytrynowa

  • 2 czubate łyżeczki cynamonu

 

Beza:

  • 6 białek

  • 300 g cukru 

  • 1,5 łyżki mąki ziemniaczanej

  • szczypta soli

Sposób przygotowania

Wykonanie tradycyjne:

Mąkę przesiać, wymieszać z cukrem, solą i proszkiem do pieczenia. Dodać zimne masło, posiekać dokładnie nożem. Dodać jajko, wyrobić ciasto. Owinąć folią spożywczą, odstawić na 30 minut do lodówki. Ciastem wykleić posmarowaną tłuszczem i wysypaną bułką tartą blachę, podpiec w piekarniku nagrzanym do 180ºC (góra - dół) około 15 minut. Mus przełożyć na patelnię, podgrzać, ściągnąć z ognia. Dodać do niego cynamon i proszek z galaretki, dokładnie wymieszać. Lekko przestudzić, wyłożyć na podpieczony spód. Białka ubić na sztywno z odrobiną soli. Cały czas ubijając dodawać stopniowo cukier, a na końcu mąkę ziemniaczaną. Wyłożyć na mus jabłkowy (ja zrobiłam beziki). Piec w piekarniku nagrzanym do 170ºC (góra-dół) około 15 - 20 minut. Po tym czasie przykryć folią aluminiową (świecącą stroną na wierzch), piec kolejne 20 -25 minut. 

 

Wykonanie w Thermomixie:

Do czystego i suchego naczynia miksującego wsypać cukier, dodać masło pokrojone na kawałki, mąkę, proszek do pieczenia, sól i jajko, wymieszać przy pomocy kopystki 30 sekund/obr. 5. Zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego, wymieszać przy pomocy kopystki 30 sekund/obr. 5.  Owinąć folią spożywczą, odstawić na 30 minut do lodówki. Ciastem wykleić posmarowaną tłuszczem i wysypaną bułką tartą blachę, podpiec w piekarniku nagrzanym do 180ºC (góra - dół) około 15 minut. Mus przełożyć na patelnię, podgrzać, ściągnąć z ognia. Dodać do niego cynamon i proszek z galaretki, dokładnie wymieszać. Lekko przestudzić, wyłożyć na podpieczony spód. Do czystego i suchego naczynia miksującego założyć motylek, wlać białka, dodać sól, ubijać 2 minuty/obr. 3.5. Następnie ubijać kolejne 1 ,5 minuty/obr. 3, w tym czasie przez otwór w pokrywie naczynia miksującego stopniowo dodawać cukier i mąkę ziemniaczaną. Zdjąć motylek. Wyłożyć na mus jabłkowy (ja zrobiłam beziki). Piec w piekarniku nagrzanym do 170ºC (góra-dół) około 15 - 20 minut. Po tym czasie przykryć folią aluminiową (świecącą stroną na wierzch), piec kolejne 20 -25 minut.

Galeria

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

Media Społecznościowe: